Isı Yalıtımı ve Mantolama

Isı Yalıtımı ve Mantolama

Binalarda ısı yalıtımı için içten dıştan ve sandwhich duvar olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanır. ısı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için yapılan en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır.dış cephe mnatolama uygulaması yapılabilirliği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.

Mantolama mevsim şartlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım sistemidir. Teknik olarak ise ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur

Mantolamanın avantajları

Bina dış yüzeyindeki hertürlü kirişi betonarme yapı elemanları tamamen yalıtarak ısı koprulerinin oluşmasını engeller binayı dışardan bir manto gibi sararak ana malzemede sıcaklık farkları sebebi ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler. Dış duvarda oluşan yaz kış sıcaklık farkları 5cº kadar çıkabilmektedir. Bina dış duvarları dış ortamın tüm etkilerinden korunur. Yoğuşma riski en aza indirilir ve hm ısı hem su yalıtımı sağlar.

TEKNİĞE UYGUN YAPILMIŞ BİR MANTOLAMA UYGULAMASI %50 YE VARAN TASARRUF SAĞLAR. MANTOLAMA YAPILMIŞ BİNALARDA ISI DENGELİ BİR ŞEKİLDE DAĞILDIĞI İÇİN YOĞUŞMA VE HAVA AKIMI OLMAZ BU SAYEDE KONFORLU BİR YAŞAM ALANI ELDE EDİLMİŞ OLUR. YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTTIGI İÇİN ÇEVRENİN KORUNMASINA KATKI SAĞLAR. BİNANIN DIŞ DUVARLARINDA BETON İÇİNDEKİ DONATILARI EREZYONA KARŞI KORUYARAK BİNA ÖMRÜNÜ UZATIR.

Mantolama yapılabilecek yerler

Binaların dış duvarlarına ve çatılarına, toprak temaslı mahallelere, katları ayıran döşemelere, depo / garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması kolayca uygulanabilir.

Mantolama uygulama şekli

Eski binalarda mantolama öncesi klimaların antenlerın tabelaların çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir.
sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanması olduğu gibi söz konusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edılmemesı çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Yine eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyor ise mantolama öncesi bu yapılmasada sistemin zarar görmemesi adına önemli katkı sağlayacaktır. Bazı binalarda zemin katlar araç otoparkına cephelidir. Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit ve araçlar için lastik demirlerinin konması istenmeyen kaza riskleri ortadan kaldırılacaktır.

Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleri ile beraber ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe, ısı yalıtım sistemlerinin özel yönetim tedbirleri alınması herkesin ortak çıkarına olacaktır.tüm bu tedbirlere rağmen onarım isteyen bir durum söz konusu olduğunda binanın uygulamarını yapan firmalarla görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır.

Yapınızın ömrünü uzatan sizin yaşam alanınızı oluşturan mantolamadan faydalanmak sizi elinizde tek bir telefonla firmamız 7/24 hizmetinizdedir.

Mantolama uygulama aşamaları

height=7Başlangıç profili: Mantolama uygulamasının ılk aşaması olarak zemine aliminyum başlangıç (su basman) profili çakılır başlangıç profılının ölçüsü tercih edilen mantolama yalıtım levhasının kalınlığına ve uygulanacak sisteme gore değişiklik gösterir. Profıller duvara özel dübeller ile çakılarak tespit edilirler.

height=7Yapıştırma Harcı: Profıller çakıldıktan sonra mantolama yalıtım levhalarının arka yüzüne dişli mala ile ve ya noktasal yapıştırma metodu ıle mantolama malzemesine özel yapıştırıcı harç sürülür harç sürüldükten hemen sonra dış cephe mantolama yalıtım levhaları duvara şaşırtma metodu ile yerleştirilir.

height=7Dübelleme: Dübellemeye başlanmadan once mantolama levhasının sıva harcı ile yapıştırıldıktan sonra sıva harcının tam olarak kuruması beklenmelidir. Dübeller yalıtım levhasının strafor uzerıne matkap ile uygun bir delik açıldıktan sonra mantolama levhasına çakılarak sabitleştirilir.

height=7Kenar ve Köşeler: Mantolama yapılırken köşelerde düzgün ve sağlam bir yüzey elde edebilmek için yalıtım uygulamasından alımınyum köşe profilleri kullanılır. Köşe profilleri mantolama yalıtım levhalarının üzerine donatı katmanı oluşturulmasından önce yerleştirilir ve üzeri donatı ile kapatılır.

height=7Donatı Sıvası ve Filesi: Köşe profıllerınden başlayarak mantolama yapılan bütün yüzeye donatı sıvası sürülür ve dişli mala tirifillenir.bu sıva henüz yaş iken mantolama filesi kenarları 10 ar cm birbiri üzerine binecek şekilde yerleştirilir.mantolama filesinin üzerine tekraren mantolama sıvası ile kapatılır.

height=7Dekoratif Hafif Sıva: Son kat hafif sıva donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra istenilen kalınlıkla (2,3 ,4mlm) uygulanır.böylelikle dış cephe mantolama uygulamasının dışında sert ve dekoratif koruyucu bır katman oluşturulur.

height=7Boya: Mantolama uygulamasının son aşaması hafif sıva uygulanmış dış cephe zemini arzu edilen silikonlu kaliteli bir dış cephe boyası ıle boyanmasıdır.

height=72

Eps

Günümüzde kullanılan yalıtım levhaları arasında en popüler olanı EPS (ekstrüdepolistren) yalıtım levhalarıdır. Oldukça düşük bir ısı iletkenlik (0,031 volt/mk) değerıne sahip olan EPS nın yangın sınıfı B-I (zor alevlenici) ve min .20 kg/m3 yogunluktadır. Ülkemizde dış cephe ısı yalıtımında cogunlukla 3 cm kalınlığında binili tıplerı kullanılmakla bırlıkte teras yalıtımı ozel işlemler ve ya ıstendildiğiı durumda 5 cm kalınlığında levhalarla kullanılmaktadır.

Xps

Ekspandepolistren birim hacim kütlesi 16 kg /m3 ve ısı ıletkenlıkdegerı 0.040 volt/mkdır.EPS levhalara göre daha ekonomik olan B-I yangın sınıfına gırerler beyaz köpük olarakta bilinir.

Taşyünü

Isı yalıtımı ve ses yalıtımı amacı ile kullanılan taşyünü ne diğer yalıtım levhalarına kıyaslada yüksek bir yoğunluğa sahiptir.doğal yapısı nedeni ile yangın sınıfı A (yanmaz) olan taşyünü 0. 040 V/mk ısı iletkenlik degerine sahiptir. Köşe profllerinden başlayarak bütün yüzeye sürülür ve dişli mala ile trifillenir. Özel kimyasal karışımlı bir mineral kuru yalıtım ve sıva harcıdır. Hafif sıvılar: son kat hafif sıva donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra ıstenılen kalınlıkta (2,3 ,4 mlm) uygulanır. Böylelikle mantolama uygulamasının dışında sert ve dekoratif koruyucu bır katman oluşturur.

height=70

Copyright © 2017 Zem İzolasyon | Her hakkı saklıdır.

Web Yazılım Sabahweb